Dekoratif Duvar Kağıtları

Gold Dekorasyon duvar kağıtları konusunda uzman bir ekibe sahiptir, eviniz işyeriniz ya da ofisiniz seçeceğiniz duvar kağıtları ile profesyonelce kaplanır. Size de ferahlığın tadını yaşamak kalır.

Duvar kağıdı yapılacak mahallerde, Olası her türlü duvar ve tavan üzerindeki tadilatlar tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer, döşeme şapı, bitmiş olmalıdır, mahallin kapı ve pencereleri takılmış olmadır. Laminat veya lamine Parke, kesimleri mahal dışında yapılmak kaydı ile duvar kağıdından sonra yapılabilir. Masif parke önce yapılmalıdır. Tüm elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin Kağıttan sonra yapılması tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gerekmektedir.

Duvar yüzeyinde eskiden yapılmış duvar kağıdı varsa mutlaka sökülmelidir. Kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalıdır. Duvar yüzeyinde nem olmamalıdır.  Kırıklar, çatlaklar kazınmış bölgeler alçı sıva veya saten alçı ile tamir edilmeli ve tüm yüzeye saten alçı macun yapılıp zımparalanmalıdır. Bu yüzey üzerine bir kat primer  (Astar) sürülmelidir. Koyu renk duvar kağıdı kaplanacak yüzeylerin duvar kağıdı rengine yakın bir kat plastik boya ile boyanmasında fayda vardır.  

 

NOT: Parlak görünümlü kağıt yapılacak ise alçı macun çok düzgün yapılmalı ve hazırlanan yüzey bir çelik mastarla kontrol edilmelidir.  Aksi durumda kağıt uygulamasından sonra parlak kağıt yüzeyinde zemindeki hareketliliğe bağlı olarak ışığın farklı yansımaları nedeni ile istenmeyen bir takım renk tonları ve  farklılıkları oluşacaktır. Bu durum özellikle ışığa paralel duvarlarda daha belirgin hale gelmektedir.

DUVAR KAĞIDI ÇEŞİTLERİ

 

A)  VİNİL DUVAR KAPLAMALARI / Vinyl Wallcoverings /

1) Kağıt arkalı Vinil Duvar Kağıdı ( Paper-backed Vinyl wallcovering )
En yaygın kullanılan duvar kağıdıdır. Kaliteli kağıt üstüne çeşitli metodlarla desen basılır ve PVC ile yekpare kaplanır (Solid veya Expanded). Çok geniş desen ve renk seçeneği ile her türlü mekanlarda kullanılabilinir. Dayanıklı, su geçirmez ve kolayca silinebilirler. Bazı ürünlerin yapışkanı sürülmüştür. (pre-pasted / ready-pasted) Bazı özel üretimler hariç genellikle rulo olarak satılır ve rulolar 52/53 cm eninde ve 10 m boyundadır. Avaraj ağırlıkları 150/250 gr/m2 dir. Rulolar üretim sırasında düzgün kesilmiştir, üst üste bindirmeden ve arada boşluk bırakmadan yanyana yapıştırılır.

2) Kumaş arkalı Vinil Duvar Kağıdı ( Fabric-baked Vinyl wallcovering)
Daha çok yoğun trafik olan mekanlarda tercih edilir. Çok uzun seneler uygun bakım ile yeni gibi kalabilir. Islak sünger ve sabunla temizlenir, darbe ve güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Enlerin geniş olması uygulama hızını artırır, ruloların uzun olması ise tavan yüksekliğinden bağımsız olarak zayiatın azalması anlamına gelir. Yatırım maliyeti diğer vinil kağıtlara göre fazladır, ancak işletme maliyeti çok düşüktür. Uzun seneler sonra bile aynı desen ve renk tekrar üretilebilir. Uluslararası yangın, ses ve dayanıklılık standardlarına uygun üretimlerdir. İşyerleri, Otel, Kafeterya-Restorant ve Hastanaler için önerilir. Talep halinde anti-mikrobik korumalı üretilebilir.

EBATLAR
Genişlik : 132/137 cm (52/54”)
Rulo boyu : 30 metre civarında
Ağırlıklar : 12 oz/LY= 271 gr/m2
15 oz/LY= 339 gr/m2
18 oz/LY= 407 gr/m2
20 oz/LY= 452 gr/m2

B)  DOĞAL DUVAR KAPLAMALARI / Natural Weaves wallpapers /

Doğal hasır liflerin örgü , sepme veya press şeklinde genellikle kağıt taban üzerine yapıştırılması ile üretilir. Malzemenin doğası gereği üretimlerde ton ve kalınlık farkı olabilir ve ek yerleri belli olur. Temizliği ve uygulaması özel itina ister.

1)Hasır ( Grasscloth ) En yaygın kullanılan doğal duvar kaplaması tipidir.
2)Mantar ( Cork )
3)Kağıt lifleri ( Paper Waaves )
4)Çeşitli sert yongalardan ( mika, porselen, taş vs ) ve metal fiberlerden üretilenler ürünleride bu grupta toplayabiliriz. 

C )  TEKSTİL DUVAR KAPLAMALARI / Textile (Fabric) Wallcoverings /

Tek bir hammaddeden veya birkaçının birleşiminden meydana gelebilir. Genellikle kağıt tabanlı duvar kağıtlarıdır. Ancak son zamanlarda non-woven taban yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulaması ve bakımı özel itina ister.

1)Doğal Lifler
a.Pamuk
b.Keten
c.İpek


2)Sentetik Lifler
a.Polyester, Akrilik, Poliamid
b.Viskoz

D ) KAĞIT ESASLI DUVAR KAĞIDI / Simplex Wallpaper /

Üzerine vinil kaplanmamış gekleneksel duvar kağıdıdır. Üretim ve kullanım alanları oldukça daralmıştır. Uygulaması kolaydır ancak az nemli bezle temizlenebilir, güneş ışığına dayanıklı değildir.

Kullanım alanları:
1)Genellikle bebek / çocuk odalarında düz tipleri,
2)Dokulu (Textured, Embossed) tipleri ise genel amaçlı ekonomik çözümler için kullanılmaktadır

d
d
d
d

 

gold dekorasyon destek

Musique de démonstration.